V úterý 19. prosince jsme se vlakem vypravili do Světlé nad Sázavou. Na zdejším zámku jsme si prohlédli vánoční výstavu a také výstavu replik korunovačních klenot.

V komentované prohlídce jsme se dozvěděli, kdy se začaly Vánoce slavit, jak se slavily v průběhu dějin až po současnost. Výstava je doplněna přehlídkou 35 tematicky nazdobených vánočních stromků: nechybí medový strom, porcelánový nebo perníčkový, ale zastoupeni jsou i nejvýznamnější výrobci skleněných ozdob - např. firma Koulier nebo sklárna Rautis z Poniklé v Krkonoších, která je dnes jediným nositelem unikátní výroby vánočních ozdob ze skleněných foukaných perlí. Prohlédli jsme si i strom v českých národních barvách a další stromky zdobené keramickými ozdobami či minerály nebo stromy, které spolu s vystavenými saněmi odkazují k populární pohádce Tři oříšky pro Popelku. Slavnostní vánoční výzdobu doplnil  adventní věnec s obvodem 48 metrů, který je instalován kolem kašny na nádvoří zámku.

Poté jsme navštívili expozici, kde byly vystaveny repliky svatováclavské koruny, středověkého žezla, jablka a mimořádně i korunovačního meče. Dále jsme si prohlédli například kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště Ferdinanda II., repliku Pražského Jezulátka a ukázk husitských zbraní.

Výlet se námvelmi líbil.